3-11 listopada 2012

FAMA NA FESTIWALU WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA

08 | 11 | 2012

Klasyka, muzyka ludowa, jazz, połączone z tzw. trzecim nurtem – na scenie Domu Chemika wszystko staje się możliwe. Koncert „We Are From Here” udowadnia, że muzyka stanowi sferę twórczych poszukiwań, które znoszą wyznaczone w niej gatunkowe rozgraniczenia.

Artystyczna rewelacja – w opinii dziennikarzy muzycznych – 42. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA zostanie zaprezentowana w Puławach. W ramach projektu „Laboratorium muzyki” Adam Klocek i Włodek Pawlik zaprosili do współpracy debiutujących twórców i wykonawców: Orkiestrę Kameralną UMFC oraz zespoły, reprezentujące młoda scenę muzyczną. Na puławskiej scenie wystąpią grupy: Flying Moses, Harmony Of The Spheres, Kapela z Orliczka, We Are Not From Iceland.

Orkiestrę Kameralną UMFC pod dyrekcją Adama Klocka usłyszymy w „Trzech utworach w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, „Orawie” Wojciecha Kilara oraz „We Are From Here” Włodka Pawlika. Grupa We Are Not From Iceland – czerpiąca inspirację z szerokiej tradycji muzycznej, od folku poczynając, na progresywnym metalu kończąc – wystąpi z autorskim utworem „Sen Borsuka” oraz oryginalną, niekoniecznie prawomyślną interpretacją „Bukolików” Lutosławskiego, opartych pierwotnie na melodiach kurpiowskich. Kolejne interesujące odczytanie inspirowanego folklorem dzieła Lutosławskiego przynosi zespół Harmony of the Spheres oraz ich jazzowe wykonanie „Małej suity”. W programie koncertu znalazły się także wariacje na temat pieśni Szymanowskiego: „Hej, wółki moje” i „Bzicem kunia”, inspirowanych melodiami kurpiowskimi. Swoje odczytania tych kompozycji przedstawią Flying Moses oraz Kapela z Orliczka.

Koncert przygotowany został jako wydarzenie premierowe FAMY 2012. Jego puławska odsłona została wzbogacona o udział Janusza Grzywacza, kompozytora i pianisty, znanego z grupy Laboratorium, uznawanej za prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Gościnnie wystąpią także Cezary Kondrad na perkusji oraz Paweł Pańta na kontrabasie – renomowani muzycy, którzy będą towarzyszyć Włodkowi Pawlikowi i Orkiestrze UMFC w tytułowym utworze „We Are From Here”.

A na koniec zapraszamy do Klubu Muzycznego Smok na jam session z udziałem muzyków, biorących udział w dzisiejszym koncercie.

fot. Krzysztof M. Nowak