3-11 listopada 2012

KAMERALIŚCI NOSPR W KATOWICACH

Uznawana za wiodącą polską orkiestrę, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pełni rolę ambasadora kultury, reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Zespół miał zaszczyt współpracować z największymi kompozytorami drugiej połowy XX wieku: Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

W ostatnich latach okazją do przedstawiania polskiej twórczości stały się m.in. koncerty w Brukseli (Europalia 2001 – Polska), Wiedniu (otwarcie Roku Polskiego w Austrii), Dusseldorfie (Dni Województwa Śląskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii), Madrycie (koncert galowy Roku Polskiego w Hiszpanii), Rzymie (obchody 70. rocznicy urodzin H.M. Góreckiego), Kijowie (inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie), Paryżu (koncert galowy Roku Polskiego we Francji Nowa Polska) i Londynie (inauguracja Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii – Polska! Year). Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W roku 1945 Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego. W 1947 dyrekcję artystyczną objął ponownie – powróciwszy z zagranicy – Grzegorz Fitelberg. Po jego śmierci w 1953 zespołem kierowali kolejno: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura oraz ponownie Jacek Kaspszyk. W roku 2000 dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. Od 2009 funkcję II dyrygenta sprawuje Michał Klauza. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym – Jan Krenz, doradcą artystycznym – Jerzy Semkow. 1 września 2012 funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR objął Alexander Liebreich.

Kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach:
Lucyna Fiedukiewicz – skrzypce
Grzegorz Witek – skrzypce
Janusz Klich – skrzypce
Karolina Wawrzynowicz – skrzypce
Beata Raszewska – altówka
Sandra Kałuża – altówka
Łukasz Tudzierz – wiolonczela
Karolina Nowak-Waloszczyk – wiolonczela

LUCYNA FIEDUKIEWICZ | Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie skrzypiec Janusza Skramlika. W latach 1995-1996 odbyła podyplomowe studia muzyczne w niemieckiej Folkwang Hochschule Essen Abt. Duisburg w klasie prof. Jacka Klimkiewicza. Wielokrotnie uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie pobierała lekcje u  prof. E. Feltza, prof. P. Puczka, prof. E. Lliff, prof. J. Kaliszewskiej, prof. M. Frischenschlagera, a także w Lubece u prof. A. Sterna. Od 1992 roku jest zatrudniona jako skrzypaczka w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a od 1993 współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. W latach 1995-1997 była członkiem orkiestry Dusseldorfer Symphoniker. Już w trakcie studiów muzycznych prowadziła bogate życie artystyczne, występując w licznych konkursach (1990 – III nagroda w Konkursie im. W.A. Mozarta w Katowicach), a także przy współpracy z Agencją Upowszechniania Kultury „Silesia” uczestniczyła w koncertach solowych i kameralnych. W roku 2006 założyła kwartet smyczkowy „Four Strings”, z którym często koncertuje. W 2009 zespół otrzymał Grand Prix konkursu „Zapomniana muzyka polska”, organizowanego przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable. Efektem tej nagrody są wydane płyty zawierające kwartety smyczkowe Zygmunta Noskowskiego i Władysława Źeleńskiego. Od 2011 roku prowadzi  zespół – oktet smyczkowy, w skład którego wchodzi kwartet smyczkowy „Four Strings’’, powiększony o muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

GRZEGORZ WITEK | Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Igora  Chaczbabiana oraz Bogdana Kapały. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem. Uczestniczył w kilku konkursach skrzypcowych (Elbląg,  Katowice,  Poznań), których jest laureatem. Od 1985 roku jest muzykiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Interesuje się również kameralistyką. W latach 1997-1998 był koncertmistrzem orkiestry kameralnej „Camerata Impuls”, z którą nagrał płytę solową. W latach 1997-2004 był członkiem kwartetu smyczkowego „Primo Allegro”. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, Japonii, Libanie. Z orkiestrą  kameralną „Primo Allegro” wykonywał koncert d-moll J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w ramach tournée w Libanie. Grał również recitale w Katowicach i innych miastach województwa śląskiego. Od kilku lat jestem członkiem kwartetu smyczkowego „Four  Strings”, który zapraszany jest na koncerty i festiwale w całej Polsce.

JANUSZ KLICH | W roku 1978 rozpoczął studia na Wydziale Instrumentalnym w Wyższej Szkole Muzycznej – obecnie Akademii – w Katowicach, którą ukończył w roku 1983. Będąc jeszcze studentem, w roku 1981 zaczął pracę w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji – obecnie NOSPR – w której pracuje do dziś. Dodatkowo w 1995 roku podjął pracę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Katowicach jako nauczyciel gry na skrzypcach. Prowadzi ożywioną działalność jako kameralista, grając w różnych zespołach kameralnych, a także w Oktecie Kameralistów NOSPR.

KAROLINA WAWRZYNOWICZ | Ukończyła z wyróżnieniem Wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego pod przewodnictwem Bartosza Bryły. Jest laureatką I nagrody Śląskiego Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków (2002) oraz finalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Lotos Mozart Prize (2006). Koncertowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Śląskiej (2002, 2003) i orkiestrą kameralną Hanseatica pod batutą Enrique Mazzoli. Współpracowała m.in. z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, orkiestrą Sinfonia Varsovia. Obecnie jest pracownikiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

BEATA RASZEWSKA | Gry na altówce uczyła się w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Zygmunta  Jochemczyka. Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach mistrzowskich m.in. w Łańcucie. W 1989 roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów imienia Jana Rakowskiego w Poznaniu, gdzie została laureatką II miejsca. Po zakończeniu studiów – z wyróżnieniem – rozpoczęła  pracę w katowickim WOSPR w którym pracuje do dzisiaj. Wraz z tą orkiestrą uczestniczyła w krajowych i zagranicznych występach. Od 1990 roku występuje również w zespołach kameralnych. Jako kameralistka grała na festiwalach Vratislavia Cantans i Warszawska Jesień. Dokonywała także nagrań dla Polskiego Radia z takimi artystami jak: Jadwiga Rappe, Olga Pasiecznik, Waldemar Malicki i Szabolcs Esztenyi. Podczas Festiwalu Muzyki Kameralnej w Rybnej w 1998 i 2001 roku występowała wraz z Kwartetem Śląskim. W latach 2000-2004 wraz z kolegami z orkiestry NOSPR utworzyła zespół kameralny, z którym koncertowała w  Polsce oraz za granicą (Francja, Japonia). Kilka lat temu rozpoczęła współpracę z zespołem Four Stings, z którym wykonuje wiele utworów kameralnych, zarówno jako kwartet smyczkowy, a także tworząc większe formacje, np. kwintety, sekstety i oktety.

SANDRA KAŁUŻA | Ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki adt Tadeusza Wykurza, a następnie w 2011 roku studia magisterskie w klasie prof. Dariusza Korcza. Brała udział w wielu festiwalach i kursach muzycznych m.in. Europaisch Orchester Akademie w Austrii, Internationale Junge Orchesterakademie w ramach 14. Bayreuther Osterfestival, Landesjugendorchesters Baden-Wurttemberg w Niemczech oraz kilkakrotnie – w warsztatach muzycznych pod kierunkiem Avri Levitana (Izrael). Od 2009 roku pełni funkcję muzyka orkiestrowego w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Chętnie występuje jako kameralistka, będąc członkiem różnych zespołów muzycznych, m.in. Oktetu Kameralistów NOSPR.

ŁUKASZ TUDZIERZ | W Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach studiował w klasie wiolonczeli prof. Bernarda Poloka. Prowadzony przez dr adt Marka Szopę obronił tytuł magistra sztuki w zakresie gry na wiolonczeli w roku 2004. Uczestniczył w wielu kursach orkiestrowych w kraju i za granicą, m.in.: Internationale Junge Orchesterakademie w Bayreuth (2002), Idyllwild Arts Festival Orchester w Los Angeles (2002), w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Johna Waltza, Davida Speltza, Hartmuta Brauera, Heidi Litschauer, Tsuyoshi Tsutsumi oraz w kursach kameralistyki prowadzonych przez Williama Goldenberga, Vesna Gruppmana, Igora Gruppmana, Erikę Frieser.

KAROLINA NOWAK-WALOSZCZYK | Gry na wiolonczeli uczyła się w Wiedniu w Hochschule fuer Musik und arstellende Kunst oraz w Londynie w Royal College of Music. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Była stypendystką prof. W. Lutosławskiego i Nippon Foundation. W 2000 roku zdała egzamin do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Poza pracą w orkiestrze chętnie występuje w zespołach kameralnych.

www.nospr.org.pl