3-11 listopada 2012

EYAL EIN-HABAR

Flecista i dyrygent, od 1997 roku pierwszy flecista Isreale Philharmonic Orchestra. Urodził się w Izraelu w 1971 roku. Naucza gry na flecie, we współpracy z Israel Philharmonic jest również dyrektorem wydziału instrumentów dętych w Buchmann-Mehta School of Music przy Uniwersytecie Telawiwskim.  Jest zwycięzcą Scheveningen International Flute Competition 1992 w Holandii, Francois Shapira Competition 1996 w Izraelu oraz zwycięzcą nagrody Kobe International Flute Competition 1993 w Japonii. W latach 1983–96 był stypendystą America-Israel Cultural Foundation.

więcej…

JANUSZ GRZYWACZ

Kompozytor, klawiszowiec, jazzman, pedagog. Współzałożyciel Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych (m.in.: Festiwal Teatralny w Nancy).  Jego piosenki śpiewają Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Janusz Radek. Brał udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, Zbigniewa Seiferta, Jarka Śmietany, Lecha Janerki, Maanam, Kobranocki, Chłopców z Placu Broni.

więcej…

ADAM KLOCEK

Dyrygent, wiolonczelista, kompozytor muzyki kameralnej, symfonicznej i filmowej. Dyrektor Filharmonii Kaliskiej, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana, Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata i Multimedia Amber Road Festiwal. Określony przez K. Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. W roku 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”.

więcej…

KAROL KOZŁOWSKI

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku. Jest również absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia, Salvatore Fisichelli, Sylwii Geszty, Heleny Łazarskiej i Claudio Desderiego. W roku 2005 otrzymał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclée w Braila (Rumunia). Na profesjonalnej scenie zadebiutował jako student w 2003 roku (Don Curzio w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Opera Bałtycka).

więcej…

MARCIN MASECKI

Artysta okrzyknięty nowym duchem polskiego jazzu, którego twórczość w tej dziedzinie jest zakorzeniona w muzyce klasycznej oraz rozwija się na przekór oczekiwaniom i konserwatyzmowi publiczności sceny jazzowej. Warszawiak, pianista, kompozytor.  W wieku 12 lat zaczął chodzić na jam sessions do nieistniejącego już Akwarium, gdzie poznał mużyków, z którymi założył pierwszy zespół. Kilka lat później poznał członków grupy Alchemik, do których dołączył w 1997 roku. W roku 2000 otrzymał stypendium prestiżowego Berklee Colege of Music w Bostonie.

więcej…

JOLANTA PAWLIK

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu B. Hesse-Bukowskiej oraz w klasie muzyki kameralnej K. Makowskiej-Ławrynowicz.  Brała udział w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez T. Nikołajewą i J.E. Gardinera (Bachakademie Stuttgart, 1991). Od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym UMFC. W latach 90. pracowała w klasie wokalnej prof. H. Słonickiej. W latach 2000-2011 była pianistką w klasie śpiewu Jadwigi Rappé, realizując ze studentami projekty koncertowe: m.in. „Noc z Szekspirem” i „Moniuszko – salon warszawski”, prezentowany w Muzeum Iwaszkiewicza w Stawisku.

więcej…

WŁODEK PAWLIK

Pianista, pedagog, kompozytor muzyki jazzowej, filmowej, teatralnej, symfonicznej, wokalnej i kameralnej. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozycji Jazzowych w Monaco. Koncertuje na wszystkich kontynentach oraz podczas prestiżowych festiwali jazzowych i muzyki poważnej.

więcej…

NATALIA PRZYBYSZ

Wokalistka, współzałożycielka zespołu Sistars, z którym występowała do roku 2006 i nagrała dwa albumy studyjne „Siła sióstr” oraz „A.E.I.O.U.”. Od 2008 występuje z własnym repertuarem, idąc za głosem inspiracji i fascynacji. Po nagraniu dwóch solowych płyt, oscylujących wokół soulu, r’n'b z domieszką jazzu i big beatu – „Maupka Comes Home”, „Gram duszy” – przyszedł czas na klasykę bluesa. W projekcie „Kozmic Blues 2012” mierzy się z dorobkiem Janis Joplin w 50. rocznicę jej debiutu artystycznego.

więcej…

ADAM STRUG

Śpiewak, instrumentalista, poeta, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, etnomuzykolog. Wykonuje pieśni kurpiowskie i twórczość autorską. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska,  praktykującego polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane w tradycji ustnej, z którym zrealizował płytę „Requiem Polskie”. Brał także m.in. udział w nagraniach 12 albumów Kapeli Brodów, Antoniny Krzysztoń, Jacka Mielcarka oraz wydawnictw Programu II Polskiego Radia – „Muzyka Źródeł”, „Nowa Tradycja”.

więcej…

RAFAŁ ZAMBRZYCKI-PAYNE

Skrzypek, solista, kameralista, koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Koncertuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wystąpił w wielu słynnych salach koncertowych i na ważnych festiwalach muzycznych. Jako solista koncertował z licznymi orkiestrami: London Philharmonic, Royal Philharmonic, Bournemouth Symphony, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Philharmonia Orchestra London, Johannesburg Philharmonic, Northern Sinfonia, Sinfonia Varsovia, English Chamber Orchestra, Münchenner Kammerorchester i Zürcher Kammerorchester.

więcej…

KAMERALIŚCI NOSPR W KATOWICACH

Uznawana za wiodącą polską orkiestrę, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pełni rolę ambasadora kultury, reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Zespół miał zaszczyt współpracować z największymi kompozytorami drugiej połowy XX wieku: Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.
więcej…

MŁODA POLSKA FILHARMONIA

Jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Ten pionierski projekt skierowany jest do najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat. Pomysły tego typu, popularyzujące muzykę klasyczną w wykonaniu najzdolniejszych młodych muzyków, cieszą się ogromną popularnością w takich państwach, jak USA czy Niemcy. W pierwszej edycji projektu w 2011 roku, 39 młodych muzyków wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań, kształciło się na warsztatach pod okiem wybitnych artystów.

więcej…

ALTE ZACHEN

Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy) to zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego. Jego członkowie – rozpoznawalni twórcy sceny alternatywnej – znani są publiczności z takich projektów, jak: Shofar, Cukunft, Drekota, Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris. Muzycy słynący z kompulsywnej aktywności muzycznej, tym razem spotkali się w zespole, w którym wykonują chasydzkie niguny, mieszając je z rock&rollem, surf rockiem i psychodeliczną muzyką rodem z Kalifornii lat 60. Ich pierwsza płyta „Total Gimel” to hołd złożony religijnej kulturze surferskiej, którą członkowie póki co obserwują z brzegu.

więcej…

FLYING MOSES

Zespół powstał w 2011 roku z inicjatywy Kasi Pakowskiej i perkusisty Adama Jęrasika. W październiku 2011 roku zadebiutował na IX Wrocławskiem Festiwalu Form Muzycznych. Ostateczny skład zespołu ukształtował się na początku 2012 roku. Ustaliło się specyficzne brzmienie zespołu, któremu daleko do soundu standardowego rockowego składu typu – bas, gitara, perkusja, wokal. Muzyka Flying Moses to wypadkowa fascynacji zarówno nu-jazzem, głównie spod znaku Cinematic Orchestra, czy Jaga Jazzist, jak i avant popem, rockiem progresywnym, trip hopem, easy listening, funkiem, muzyką klubową czy nawet awangardową.

więcej…

HARMONY OF THE SPHERES

Kwartet jazzowy założony w 2010 roku w Warszawie. Przy tworzeniu tego projektu muzycy inspirowali się przede wszystkim stylistyką, którą prezentuje niemiecka wytwórnia ECM oraz artyści tacy, jak Enrico Rava i John Abercrombie. W repertuarze grupy znajdują się autorskie kompozycje, które stylistycznie krążą pomiędzy jazzem, a muzyką nowoczesną i improwizowaną. Zespół tworzą studenci Akademii Muzycznej w Katowicach oraz uczniowie Wydziału Jazzu przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Do tej pory zespół zagrał wiele koncertów w Warszawie, w takich miejscach, jak Sen Pszczoły, czy Squer Hoovera.

więcej…

KAPELA Z ORLICZKA

Grupa promuje muzykę ludową: jej czar i magię, barwność i energię. Koncerty kapeli są widowiskowe, a w połączeniu z wizualizacjami tworzą ciekawą i interesującą ethno historię. Na koncie Kapeli z Orliczka są koncerty w kraju i zagranicą oraz wiele projektów teatralnych. Ich sukcesem jest między innymi Nagroda Polskiego Radia za ciekawe eksperymenty na niwie kultury ludowej oraz nagroda Ministra Kultury za promowanie muzyki ludowej.

więcej…

LATAJĄCE PIĘŚCI

„Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazwać się i określić. CHCEMY BYĆ PO PROSTU! To że spotkaliśmy się gdzieś kilka lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba było by nas wymyślić. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści.”

więcej…

SEKCJA MUZYCZNA KOŁŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN Z OLĄ

Kolektyw, którego twórczość jest z serca studencka. Kiedyś mówiono o tym, że jest to połączenie piosenki z kabaretem, a dziś – że jest to szokujący i uroczy brak profesjonalizmu. Grupa nie ma sprzętu, sali prób i skrupułów. Gra piosenkę niezależną od umiejętności i wykształcenia. Piosenkę dokumentalną, głęboko osadzoną w realiach życia. Życia Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – niemodnego, survivalowego konglomeratu, który wie, że prawdziwie studencki klimat nigdy nie umarł. Koncertom towarzyszą wybuchy, obżarstwo i przemarsze robotów.

więcej…

WE ARE NOT FROM ICELAND

Nowy projekt muzyczny rodzeństwa Marty i Krzysztofa Rogalskich, muzyków zespołu Pchełki. Powstał w 2011 roku. Stanowi on formę dalszego pogłębiania fascynacji muzycznych, osadzonych w szerokiej tradycji muzycznej, od folku poczynając na progresywnym metalu kończąc. Do współpracy muzycy zaprosili braci Damiana i Daniela Kowalskich, przez co stworzył się w zespole swoisty dialog dwóch rodzin. Mimo krótkiego stażu zespół ma na swoim kącie występy z takimi artystami jak Paula i Karol, Dorota Miśkiewicz, Gurzuf (Mińsk), Ed Wood, Psychocukier.

więcej…