3-11 listopada 2012

WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA 2012

24 | 10 | 2012

3. edycja Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata przyniesie moc wrażań tak miłośnikom muzyki poważnej, jak i fanom sceny awangardowej i offowej. Zgodnie z ideą festiwalu wznosimy muzyczne mosty ponad gatunkami, przekraczamy geograficzne granice, zestawiamy wybitne dzieła przeszłości z aktualnymi trendami.

W koncertach symfonicznych i kameralnych usłyszymy kompozycje Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Mendelssohna, Mercadantego, Grażyny Bacewicz – w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika wystąpią Kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka. Młodym filharmonikom towarzyszyć będą wybitni soliści: Rafał Zambrzycki-Payne, pierwszy skrzypek zespołu Ensemble Modern oraz Eyal Ein-Habar, pierwszy flecista Isreale Philharmonic Orchestra. Natomiast w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich IUNG pieśni Franza Schuberta, mistrza tego gatunku, wykonają Karol Kozłowski – tenor i Jolanta Pawlik – fortepian. Napisany do poezji Wilhelma Müllera cykl Piękna młynarka to muzyczna nowela, w której liryczne epizody splatają się z dramatycznymi zwrotami akcji. W Puławach usłyszymy także Sztukę fugi J.S. Bacha – Największego z Wielkich. To oczyszczone z pierwiastka materialnego i wyzbyte jakichkolwiek odniesień do pozamuzycznego kontekstu dzieło nieczęsto gości w salach koncertowych. Podczas festiwalu Wszystkie Strony Świata usłyszymy je w interpretacji Marcina Maseckiego, muzyka związanego ze stołeczną sceną awangardową.

Doskonałym odzwierciedleniem założeń programowych puławskiego festiwalu jest zrealizowany w ramach projektu „Laboratorium muzyki” koncert We Are From Here, który miał swoją premierę podczas festiwalu FAMA 2012. Kierownicy muzyczni, Adam Klocek i Włodek Pawlik, zaprosili do udziału debiutujących twórców i wykonawców: Orkiestrę Kameralną UMFC oraz zespoły, reprezentujące młodą scenę muzyczną: Flying Moses, Harmony Of The Spheres, Kapela z Orliczka, Magdalena Zawartko Quintet, We Are Not From Iceland. W koncercie usłyszymy oryginalne, autorskie interpretacje dzieł Góreckiego, Lutosławskiego, Szymanowskiego, Kilara i Griega, a także tytułową kompozycję Włodka Pawlika We Are From Here. Puławska odsłona koncertu została wzbogacona o udział Janusza Grzywacza, kompozytora i pianisty, znanego z grupy Laboratorium, uznawanej za prekursora stylu fusion w Polsce i Europie.

Spoglądamy także w stronę awangardy – awangardy, o której można śmiało powiedzieć, iż stała się już klasyką. Wszystkie Strony Świata zainauguruje koncert z piosenkami Janis Joplin z okazji 50-lecia debiutu artystycznego artystki, charyzmatycznej piosenkarki i kultowej przedstawicielki ruchu hipisowskiego w USA. Z repertuarem mistrzyni zmierzyła się w – opartym na autorskim pomyśle – projekcie Kozmic Blues wokalistka Natalia Przybysz, fanom nowych brzmień znana chociażby z zespołu Sistars. Miłośnikom „muzyki z tekstem” polecamy natomiast koncert śpiewaka i poety Adama Struga. Obecny na polskiej scenie od dwudziestu pięciu lat, zaprezentuje materiał z wydanej w tym roku autorskiej płyty Adieu!, będącej eklektyczną mieszanką orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku.

Tegoroczne Wszystkie Strony Świata wzbogacamy mocniejszymi akcentami. W klubie muzycznym Smok zagości grupa Alte Zachen, jej członkami są rozpoznawalni twórcy sceny alternatywnej: Raphael Rogiński, Bartłomiej Tyciński, Macio Moretti i Ola Rzepka. Ich płyta Total Gimel to hołd złożony muzyce surferskiej. Usłyszymy chasydzkie niguny, które mieszają się z rock&rollem, surf rockiem, psychodeliczną muzyką rodem z Kalifornii lat 60, punkowym nieładem, melancholią, taneczną frazą i połamanymi rytmami. Na tej samej scenie w koncercie Scena Off wystąpią także dwa zespoły związane z młodą sceną muzyczną: Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą – grupa łącząca programowy brak profesjonalizmu z dowcipem, bezpretensjonalnością i absurdalną poezją – oraz Latające Pięści, zestawiające kontrkulturowe przesłanie z transowymi dźwiękami.

Serdecznie zapraszamy do udziału w muzycznym święcie Puław; tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-11 listopada.