3-11 listopada 2012

SYMFONICZNE ZWIEŃCZENIE FESTIWALU

11 | 11 | 2012

Młoda Polska Filharmonia to oryginalny projekt angażujący najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych, o którym Dyrektor Artystyczny Adam Klocek mówi: „Najlepsi młodzi polscy muzycy będą mieli możliwość współpracy z wybitnymi osobowościami świata muzyki. Solistami, którzy jednocześnie są członkami światowej renomy zespołów orkiestrowych.”

Tak będzie także i dziś. W koncercie zamykającym 3. Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata wraz z Młodą Polską Filharmonią wystąpią soliści: Rafał Zambrzycki-Payne, pierwszy skrzypek zespołu Ensemble Modern oraz Eyal Ein-Habar, pierwszy flecista Isreale Philharmonic Orchestra. Wieczór rozpoczniemy Koncertem skrzypcowym nr 5 A-dur, KV 219 W.A. Mozarta, który z uwagi na wysokie wymagania techniczne stawiane soliście uznawany jest za początek nowego rozdziału w historii wiolinistyki. Muzykolog Alfred Einstein określił ten utwór jako „nieprześcigniony, jeśli chodzi o blask, żarliwość, esprit.”

Następnie Koncert fletowy e-moll, Op. 57, autorstwa Saverio Mercadante, należący do grona najpopularniejszych koncertów na flet i orkiestrę smyczkową. Odwołując się do stylu francuskiego, cechuje się on jednocześnie typowo włoskim liryzmem. W części ostatniej, która przyczyniła się do sukcesu kompozycji, na pierwszy plan wysuwa się chwytliwy temat rosyjski. Dzisiejsze wydarzenie zamknie błyskotliwa i dowcipna II Symfonia D-dur, Op. 36 Beethovena, która powstała w roku 1802 podczas letnich wakacji, które kompozytor spędził Heiligenstadt. Był to trudny dla niego okres – jego słuch stale się pogarszał, Beethoven stracił nadzieję na poprawę stanu zdrowia: „Niewiele brakowało, a skończyłbym z życiem. Tylko ona, sztuka, mnie powstrzymała.” Dzięki muzyce udało mu się przezwyciężyć załamanie, a najlepszym świadectwem triumfu życiowej mocy nad tragicznym losem jest niezwykle radosna II Symfonia.

Serdecznie zapraszamy do Domu Chemika na Koncert Finałowy Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Dzisiejszy koncert rozpocznie się o godz. 20.