3-11 listopada 2012

SCENA OFF – Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą (Kraków), Latające Pięści (Warszawa)

Idzie nowe! Podczas Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata chcemy także promować młodą scenę muzyczną. Na tegorocznej Scenie Off zaprezentują się dwie grupy, które zdobyły główne nagrody festiwalu Fama 2012. SMKKPMzO – dla przyjaciół KUŹNIA – to wyjątkowy projekt z Krakowa, łączący programowy brak profesjonalizmu z dowcipem, bezpretensjonalnością i absurdalną poezją. Z wyboru niefajni, z natury niepoważni, porywają publiczność, czy tego sami chcą, czy nie chcą. Są laureatami Nagrody im. Maxa Szoca festiwalu Fama, przyznawanej za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną. LATAJĄCE PIĘŚCI, zdobywcy Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu, to nieszablonowe trio: bas, perkusja, wokal. Okazuje się, że to wystarcza. W autorskich piosenkach, czy pieśniach raczej, groteska przechodzi w patos. Jest tutaj kontrkulturowe przesłanie, ale jest także odrobina szyderstwa z tej konwencji. Muzycy, inteligentni jak sam diabeł, grają z publicznością w dziwną grę. Proponują transową zabawę, w pewnym momencie śmiech więźnie jednak w gardle. Jest w ich show trochę szamańskiej atmosfery The Doors, industrialu grupy Rammstein, poetyki KnŻ. Wszystkie te porównania nie trafiają jednak sedna, które najlepiej opisać zdaniem, jakie pojawia się w głowie słuchacza podczas koncertu: „To się nie dzieje naprawdę!…”

SEKCJA MUZYCZNA KOŁŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN Z OLĄ
Kolektyw, którego twórczość jest z serca studencka. Kiedyś mówiono o tym, że jest to połączenie piosenki z kabaretem, a dziś – że jest to szokujący i uroczy brak profesjonalizmu. Grupa nie ma sprzętu, sali prób i skrupułów. Gra piosenkę niezależną od umiejętności i wykształcenia. Piosenkę dokumentalną, głęboko osadzoną w realiach życia. Życia Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – niemodnego, survivalowego konglomeratu, który wie, że prawdziwie studencki klimat nigdy nie umarł. Koncertom towarzyszą wybuchy, obżarstwo i przemarsze robotów. Ola – pozytywna funk terrorystka o mocy wszystkich kolorów jako jedyna uważa, że życie jest wesołe i warto to ciągnąć dłużej. Śpiewa folkowe piosenki o facetach idiotach i głupich babach. Nieważne, czy grają dla trzech osób, czy trzystu i tak nie zagrają lepiej. Robią wszystko co niemodne, niealternatywne i niefajne. Zagrali kilka koncertów, parę w krakowskich klubach, w studenckim centrum kultury w Opolu, w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim. Nagrali też piosenkę do filmu „Droga do zrozumienia”. Do większych sukcesów Kuźni należą: współudział w koncertach takich grup jak A Front, TPN25, Ja Mmm Chyba Ściebie, Clock Machine, wielokrotny udział w festiwalu „Tymon mówi impreza”, I nagroda przeglądu STUK-FAMA 2012, Nagroda im. Maxa Szoca festiwalu FAMA 2012 za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną. Skład: Mateusz Marek – wokal, gitara, Olek Czerkawski – wokal, gitara, Ola Pobiedzińska – wokal , Michał Zachariasz – instrumenty klawiszowe.

LATAJĄCE PIĘŚCI
„Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazwać się i określić. CHCEMY BYĆ PO PROSTU! To że spotkaliśmy się gdzieś kilka lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba było by nas wymyślić. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści.” Najważniejsze osiągnięcia: I miejsce w Warszawskich eliminacjach do festiwalu FAMA, Nagroda Tryton FAMA 2012 dla największej osobowości artystycznej festiwalu. Skład: Michał Głowacki – śpiew, bęben, wuwuzela, Paweł Kowalski – perkusja, śpiew, Mateusz Urbański – bas, śpiew

>>> 10.11.2012 | SOBOTA 20:00