3-11 listopada 2012

OD BACHA PO JANIS JOPLIN

29 | 10 | 2012

Usiądziemy przy fortepianie razem z Marcinem Maseckim, poczujemy klimat hippisowskiej Ameryki, w końcu przekonamy się, co łączy muzykę chasydzką z kulturą surferów i jakie eksperymenty możliwe są tylko w „Laboratorium muzyki”. Trzecia edycja Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata daje lekcję muzycznej geografii i zachęca do przełamywania klasyki nowym brzmieniem.

„Piece of My Heart”, „Me and Bobby McGee”, w końcu „Tell Mamma” już 3 listopada zabrzmią w Domu Chemika. Piosenki Janis Joplin o miłości, wolności i mocy formuły „tu i teraz” zaśpiewa Natalia Przybysz: „Blues jest siłą, którą czujemy, dźwigając się i odbijając od dna. Wierzę, że wciąż wielu z nas to hipisi. Myślę, że to dobre lekarstwo na dzisiejsze kryzysowe czasy” – wyjaśnia. Projekt „Kozmic Blues” to subiektywna mieszanka utworów z repertuaru amerykańskiej legendy.

W koncertach symfonicznych i kameralnych pojawią się kompozycje Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Mendelssohna, Mercadantego, Grażyny Bacewicz. Na scenie Puławskiego Ośrodku Kultury Dom Chemika wystąpią Kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka. W Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich IUNG pieśni Franza Schuberta, mistrza tego gatunku, wykonają Karol Kozłowski – tenor i Jolanta Pawlik – fortepian. Muzyczna perełka to „Sztuka fugi” J.S. Bacha w interpretacji Marcina Maseckiego, pianisty jazzowego i poważnego.

Autorskie interpretacje dzieł Góreckiego, Lutosławskiego, Szymanowskiego, Kilara i Griega, a także kompozycja Włodka Pawlika znajdą się w programie koncertu „We Are from Here”. Projekt „Laboratorium muzyki” – zrealizowany podczas festiwalu FAMA 2012 – doskonale odzwierciedla założenia programowe Wszystkich Stron Świata. Kierownicy muzyczni, Adam Klocek i Włodek Pawlik, zaprosili do udziału debiutujących twórców i wykonawców: Orkiestrę Kameralną UMFC oraz zespoły, reprezentujące młodą scenę muzyczną m.in.: Flying Moses, czy Kapelę z Orliczka. Puławska odsłona koncertu została wzbogacona o udział Janusza Grzywacza, kompozytora i pianisty, znanego z grupy Laboratorium, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie.

W Puławach może zdarzyć się prawie wszystko. Warto zajrzeć do klubu muzycznego Smok. W świat chasydzkich nigunów, które mieszają się z rock&rollem, surf rockiem, psychodeliczną muzyką rodem z Kalifornii lat 60 wprowadzi nas grupa Alte Zachen. Jej członkami są rozpoznawalni twórcy sceny alternatywnej: Raphael Rogiński, Bartłomiej Tyciński, Macio Moretti i Ola Rzepka. Ich płyta „Total Gimel” to hołd złożony muzyce surferskiej.  Nowość tegorocznej edycji to Scena Off, w ramach której zagrają Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą – grupa łącząca programowy brak profesjonalizmu z dowcipem, bezpretensjonalnością i absurdalną poezją – oraz kontrkulturowe Latające Pięści.

Na Wszystkie Strony Świata zapraszamy od 3 do 11 listopada do Puław.